Katalog FEFCO jest zbiorem podstawowych wzorów opakowań kartonowych opracowanych przez organizacjęFEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej). Powstała w 1952 roku organizacja z siedzibą w Brukseli, zrzesza i reprezentuje interesy wszystkich europejskich producentów tektury falistej. Jednym z ważniejszych celów jej działalności jest rozwój i promowanie nowych rozwiązań opakowaniowych oraz pomoc w komunikacji między producentami opakowań a rynkiem konsumentów.

Opracowany przez FEFCO katalog podstawowych wzorów opakowań kartonowych powstał aby zastąpić skomplikowane opisy konstrukcji opakowań z tektury (falistej i litej) prostymi symbolami powszechnie rozumianymi w skali międzynarodowej, niezależnie od różnic językowych, itp. Katalog ten jest doskonałym narzędziem pomocnym w określaniu rodzaju opakowań jakim jesteście Państwo zainteresowani.

Katalog FEFCO rozróżnia 8 podstawowych grup opakowań kartonowych

Seria 100 – rolki i arkusze.

Seria 200 – pudła klapowe.

Sa to pudełka złożone zasadniczo z jednej części, których brzeg jest klejony, szyty, albo które maja połączenie taśmą klejącą oraz posiadają górne i dolne klapy.

Seria 300 – pudła teleskopowe.

Pudła teleskopowe składają się z więcej niż jednej części i charakteryzuje je istnienie wieka i/lub spodu, które zachodza teleskopowo na siebie.

Seria 400 – pudła składane i tace.

Pudła składane i tace, zwykle składają się tylko z jednego formatu. Dno pudła składa się tak, by utworzyło dwie lub więcej ścian bocznych oraz pokrywę. W niektórych wzorach mogą się pojawiać zamknięcia, uchwyty, okienka itd.

Seria 500 – pudła wsuwane.

Pudełka te składają się z większej ilości części (wewnętrznych oraz obwolut), które można w różnych kierunkach wsuwać jedno w drugie. Grupa ta obejmuje także obwoluty dla innych pudeł.

Seria 600 – pudełka trwale łączone.

Pudełka trwale łączone składają się z dwóch oddzielnych części końcowych oraz korpusu i wymagają, przed ich użyciem, zszycia albo podobnej operacji.

Seria 700 – pudełka klejone jednoczęściowe.

Sa to pudełka klejone, złożone zwykle z jednej części, dostarczane w stanie złożonym i gotowe do użycia po ich prostym rozłożeniu.

Seria 900 –  wyposażenie wewnętrzne opakowań.

Wyposażenie wewnętrzne pudeł, takie jak wkładki, przekładki, kratownice, wkładki wypełniajace itd., stanowiące elementy związane z konstrukcją pudła albo osobne.